Lagavulin

Lagavulin 16 Vjecar

(70cl, 43%)

Shenimi ne Shishen e Lagavulin 16 Vjecar

Nje malt shume i kerkuar dhe shume i tymosur me torfe, gje kjo tipike e jugut te ishullit “Islay” – por qe permban ne vetvete dhe shijen e plote dhe te thate dhe e kthen ate ne nje pije alkoolike vertete interesante. Kjo pije 16 vjecare eshte kthyer ne karakteristike te Islay-t, e prodhuar nga “Lagavulin”

Nese po kerkoni nje ushqim qe ta kombinoni me kete mrekulli, provojeni me djathin e forte blu, te cilat e shoqerojne me se miri kete version intens, te tymosur, te embel dhe te kripur te Lagavulin.

Tiparet e Lagavulin 16 Vjecar

Shteti Skoci

Rajoni Ishulli “lslay”

Fabrika/ Brand-i Lagavulin

Prodhues i shishes Lagavulin

Mosha  Whisky 16 Vjecar

Stili  Whisky Malt

Alkool 43.0%

Volumi 70cl

Nuancat e shijes sipas Mjeshtrit e Shijes “The Chaps”

Aroma: Ngjan shume me cajin e Lapsang Souchong! Nje nga aromat me te tymosura te ishullit te Islay-t. Eshte shume, po shume i koncentruar dhe leshon nje arome Jodi, erezash te embla, Sherry i pjekur dhe vanilje kremoze. E mrekullueshme.

Shija: E pasur ne shije. Nje gllenjke malti dhe Sherry me embelsi frutore, por edhe embelsi tjeter te mrekullueshme. Tymosje torfje dhe lisi.

Shija qe te le: Qendron shume ne goje, pikante, me shije fiku, hurmash te thata, tymosje torfje dhe vanilje.